Make your own free website on Tripod.com
metinler.gif (2661 bytes)
- EARTH FIRST DE NE OLA Kİ ? -

Earth First 63 yerel grubun İngiltere’de oluşturduğu bir ağdır. Earth First’in bir merkez ofisi bulunmaz. EARTH FIRST onüç ülkede aktif durumdadır. Bu ülkeler genellikle birinci ve ikinci dünya ülkeleridir.                            

* 3,5 MİLYAR YILLIK DÜNYA YAŞAMININ EN KRİTİK BÖLÜMÜNDEYİZ!

Doğaya karşı verilen savaş her yıl daha da şiddetleniyor. Nefes aldığımız hava bizi zehirliyor. Dünyayı koruyan ozon tabakasının hali biliniyor. İklimler değişmeye sapıtmaya başladı. Günden güne kendimizi daha fazla makinalaşmış hissediyoruz.

H DİREK EYLEMCİLİK TEK YOL!

EARTH FIRST ilk sıraya hayatı koyuyor. Ekoloji ve diğer bilim dallarına göre dünya yaşayan bir organizma, ahenkli bir bütün, insanlıkta onun bir parçası. Geleneksel “yeşil-çevreci” kampanyalar bu yıkımı durdura- mıyorlar. Politikacılar ve şirketler tarafından dikkate alınmıyorlar. Dilekçeleri ve toplumsal araştırmalarla bulunan sağlam delilleri reddediliyor. ‘Daha başka ne beklenebilir ki? J ’ geleneksel kampan- yaları oldukça dar bir çerçevede bulunuyor.

H DÜNYA YANARKEN ÇEVRECİLER BİRA KUTULARININ GERİ DÖNÜŞÜMÜNÜ TARTIŞIYOR!

                   Kör Olur bazıları Göremez teneke kutu ile uğraşır !!

Earth First liler şu anda içinde bulunduğumuz durumun çok ciddi olduğuna inanıyor. Ve çözüm insanların geleceklerini kendi ellerine almaları. Sınıfsız bir ekolojik toplumu oluşturmak için şu andaki sistemi aşmamız gerekiyor. Bir çok yeşil grup bir merkezi ofisin etrafında toplanıp çalışıyorlar. Earth First ‘e göre ekolojik yıkımın ana sebeplerinden biri çoğunluğa sahip olan grupların bu örgütlenmedeki egemenliğidir. Bu sebeple Earth First ‘de herhangi bir merkez ofis ilan tahtası ve maaşlı çalışan yoktur. Earth First çzerk yerel gruplardan oluşur. Bu gruplar kendi kararlarını kendileri verirler ve istedikleri kampanya ve eylemi istedikleri gibi sürdürürler.

H UZLAŞMAK YOK!

Earth First kampanyalarında hep bir slogan vardır. “Dünya’nın savunmasında uzlaşma yok!” Örnek verelim. Bir yere yol yapılacağı zaman diğer yeşil gruplar daha az zararlı alternatif yol projeleri getirirler. Ama Earth First hiç bir şekilde yol istemediğini belirten bir kampanya yapar. Diğer gruplara aynasızlar tarafından müdahale edilince Earth First korkutma ve yıldırmalarla eylemsizliğe sürüklenmeye izin vermez.

H MÜCADELE EVRENSELDİR!

Earth First yeşil gruplar gibi yerel mücadelelere saplanıp kalmaz. Gao’daki yanan fabrika karşıtı köylüler, Meksikada’ki zapatistalar, Brezilya’daki toprak işgalcileri, Nijerya’daki anti-mazot göstericileri, Bougahville’deki ekolojik devrimciler, Slovakya’daki anti-nükleer göstericiler, ve milyonlar geleceğimizi elimizden çalan ve bugünümüzü yok eden sisteme karşı savaşıyorlar. Milyonlar yeni bir ilkbahar için biraraya geliyor.