Make your own free website on Tripod.com
kritik.gif (2680 bytes)

 

KARAŞIN *****

Karaşın sadece bir fanzine değil; aynı zamanda bir bir yayın evi gibi çalışan yer altı grubu. Karaşın adı altında şu ana kadar iki sayı çıkan fotokopi-dergilerinin yanı sıra Anarşistlerin Zapatistalarla Görüşmesi, Bergama Köylü Direnişi, Devrimcinin El Kitabı (Bakunin), Dotoyevski, Neçayev ve Kropotkin’den çevirilerinide fotokopi-betik olarak piyasaya sürüyorlar.

Öncelikle dergiden bahsedersek; oldukça iyi isimlerin yazdığı entelektüel anlamda bir dergi karaşın. Rahmi G. Öğdül ve Süreyyya Evren ilk etapta dikkat çekiyor. Özellikle 1. Sayıdaki R. G. Öğdül’ün Sühreverdi ile ilgili yazısı gerçekten takdire şayan. Düzenli dizgileri + karton kapak olayıyla da estetik açıdan tam puan.

İnternet menşeyli çevirilerinden Anarşistlerin Zapatistalar’la görüşmesi benim en beğendiğimdi. Güncel olması ve merak edilen bir çok soruya açıklık getirmesi iyiydi. Ayrıca çeviri de herhangi bir sorun çıkartmayacak kadar iyi olmuş. Neçayev, Bakunin, Kropotkin’den yapılan çevirilerde yazdıklarından çok azını okuduğumuz bu eski-tüfek anarşistleri tanımak açısından faydalı. Bergama üzerine çıkan dergide de oldukça ilginç gözlemler var. Genel olarak bu yayınlar önemli bir eksiği (direkt kaynaklardan aktarım) dolduruyor.

Karaşın’da en sevdiğim özelliklerden biri de çok fazla çalışmaları.

Bazıları KARA-ŞIN Sever...

 

http://come.to/mihrak

 

DIŞ MİHRAK FANZINE

SAYI 3    ÇIKTI
Türkiyede en çok OKUNAN (!) Fanzine